תביעות קטנות

מאמר מאת עורך דין שקד זרוצקי

תביעות קטנות באמת כל כך פשוט?
בישראל יש מערכת של תביעות קטנות עד סכום של כ-33,500 ש"ח שבו לעורכי הדין אסור לייצג והאזרח הוא זה שמייצג את עצמו. מצד אחד, נשמע כמו רעיון מצוין. בפועל- במידה והאזרח מחליט לתבוע חברה גדולה הוא עומד בקושי שאינו מודע אליו.
האזרח שלא מכיר את המערכת המשפטית ולא בקיא ברזי הפסיקה, מגיש תביעה שהוא כתב. מצד שני, החברות נעזרות במשרד עורכי דין שיגיש עבורם את כתבי ההגנה אשר מלא בפסיקה התומכת בטענה שלהם. נוצר מצב לא שוויוני של כתב תביעה דל אל מול כתב הגנה מפורט ובשפה "משפטית".
בשלב הבא, מוזמן מגיש התביעה ונציג של החברה שהגיש כתב הגנה אל בית המשפט. להבדיל ממגיש התביעה שלרוב מתייצב בפעם הראשונה בין כותלי בית המשפט, מגיע נציג חברת הביטוח שזו עבודתו ובעברו יש עשרות ייצוגים בבתי משפט- לרוב הוא גם במהלך לימודי המשפטים שלו.
בשלב זה כבר הבנתם שערך השוויון הוא דבר נזיל. למרות המיומנות של שופטי בית המשפט, עדיין תובעים רבים שמגישים תביעה צודקת, מפסידים בתיקים רבים.
אז מה לעשות?
פונים לעורך דין לצורך עריכת כתב תביעה מלא ומפורט בהתאם לתקנות והפסיקה, שאליו נלווה תיק התביעה המלא בראיות ומסמכים הרלוונטיים. בנוסף, נעזרים בעורך דין כדי להתכונן היטב לדיון בבית המשפט- מה להגיד ואיך להגיד.

עו"ד שקד זרוצקי